Modřany - Malšovice
Den se dnem se sešel a Modřanské Áčko hostilo v tradičních útrobách Falcon arény tým Malšovic. Tradiční zápas v netradičním složení, kde nahrával netradičně Jedle, který se v posledních zápasech stal již naší tradiční posilou.

I přestože mnoho lidí před letními měsíci shazuje přebytečná kila, zápas provázela i poměrně početná divácká kulisa. Svou návštěvou nás poctil i úchvatný, neodolatelný a ženy zbožňovaný Pechy.

Když už jsem nakousl to shazování, rád bych se v rychlosti zmínil o jedné dosti choulostivé věci, která zužuje modřanský celek. Modřanský tým dlouhodobě bojuje, a v posledních letech je to čím dál více na celku vidět, s jednou dosti podceňovanou, veřejností opomíjenou a médii přehlíženou nemocí.

Bystřejší z vás už vědí. A ano jedná se o Alopecii neboli vypadávání vlasů. V následujících odstavcích ve zkratce Vám, našim fandům, přiblížím tuto nemoc, jež není věnována taková pozornost, jakou by si tato zákeřná choroba zasloužila. Doufám, že vám tato kratší osvěta otevře oči a přidáte se do zástupu lidí, kteří podpoří boj s plešatěním.

Aby bylo možné vjet této chorobě pořádně do pačesů a zamávat s ní, je nejprve nutné pochopit příčiny této nemoci. Propuknutí této nemoci bývá dosti složitá a komplikovaná záležitost. Pro představu si zjednodušeně přiblížíme jeho nejčastější formy.

Jednou z nejrozšířenějších diagnóz je tzv. Alopecie patriae dulcedo. Dlouhodobý proces (někdy i desítky let) způsobený fyzikálními zákony. Zemská přitažlivost působí na kořínky vlasů, které se postupně přesouvají a mizí z pokožky hlavy do jiných partií lidského těla. Alopecie patriae dulcedo máme řadu odnoží, které mohou být ovlivněny genetickými faktory jedince. Na obrázku 1 je vyobrazena forma Alopecie patriae dulcedo nipple. Červená šipka na obr. 1 znázorňuje směr ústupu vlasových kořínků. Vlasové kořínky u této formy setrvávají v okolí břicha a hrudníku a v dřívějších dobách (cca před 30 000 lety), tak chránily horní polovinu těla.

slava

Obr. 1 Forma Alopecie patriae dulcedo nipple

 

Další častou příčinou je mechanické poškození vlasů a vlasových váčku samotných. Pravidelné mechanické namáhání vlasy poškozuje, oslabuje, způsobuje vypadávání a zamezuje jejich růstu. U občanů vyššího vzrůstu (basketbalisti, volejbalisti) se objevuje lidově řečeno tzv. kolečko, které je na obr. 2 znázorněno červeně. Může za to kombinace vzrůstu a vysoké frekvence řízený motorového vozidla. Temeno hlavy se při akceleraci vozidla tře o čalounění střechy vozidla a nenávratně jsou tak poškozeny vlasy v postižené zóně.

slava1

Obr. 2 Mechanické poškození vlasů-tzv. kolečko

 

Někteří jedinci chtějí tomuto efektu předejít nošením pokrývky hlavy (čepice, kulich atd.) a zabránit tření o strop vozu. Bohužel ovšem tímto celou situaci ještě zhorší. Při opakovaném sundávání a nandávaní pokrývky hlavy je postižená zóna výrazně větší. V mnoha případech to končí úplnou plešatostí, která je znázorněna na obr. 3.

slava2

Obr. 3 Případ plešatění způsobený nadměrným sundáváním a nadáváním pokrývky hlavy.

Cesta, jak přijít k plešatosti, o které se moc nemluví, je přenos z osoby na osobu. Bacil Alope, který napadá buňku kůže, se nejčastěji přenáší, přímím kontaktem, tedy při doteku, kousání, škrábání atd. Ale také nepřímo pomocí kontaminovaného předmětu (láhev vody, ručník, záchodové prkénko). Většina populace je vůči tomuto viru imunní, avšak při dlouhodobém styku s nakaženou osobou se obranyschopnost snižuje a zvyšuje se riziko nákazy.

To je něco málo k této problematice. Postupné plešatění modřanského týmu je samozřejmě způsobeno kombinací mnoha faktorů. Kluci se ovšem nevzdávají a bojují. Vyzkoušeli už mnoho medikamentů, které posilují, ochraňují a podporují růst vlasů. Bohužel na většiny týmu nevyvolali požadovaný účinek. Léky totiž disponovali značnou řadou vedlejších účinků, jakými je průjem, nechutenství, dehydratace, ztráta orientace, obezita, ztráta vlasů. Letos ovšem přišla paraguajská společnost El crecimiento del cabello s převratnou léčbou. Pro naše kluky se rozhořel plamínek naděje. Léčba je dosti nákladná, a tak jsme se rozhodli uspořádat benefiční koncert, který proběhne po našem posledním zápase 21.3. 2015. Všichni jste samozřejmě zváni. Přijďte se podívat na kvalitní volejbal a podpořit dobrou věc. Mezi hosty večera patří ikony, jakými je Slávek se skupinou Pašáci (dříve známá pod jménem Pasáci), která se vrací po roční pauze na koncertní pódium v kompletní původní sestavě i s legendárním hráčem na hřeben Karlem Benešem, který se vrací na svojí rodnou hroudu z Kalifornie (chatová oblast u Náchodu). Či geniální italské hudební duo Mazzini & Vilibaldino.

mazzini

Obr. 4 Hudební duo Mazzini & Vilibaldino.

Budeme se na Vás těšit. Jinak zápasy bohužel skončily v neprospěch celku Modřan 2:3 a 0:3. Rád bych vypíchl luxusní střídání naší trenérské dvojice, kdy vystřídali na podání P. Jassu, který málem otočil svým servisem průběh jednoho ze zápasů. Držte nám tedy ruce do dalšího utkání.

 

Autor článku: Michal Slavíček (Sláva)

 

 

21. 02. 2015