TJ Spartak Modřany – TJ Lokomotiva Liberec (0:3; 3:1)
K poslednímu zápasu v tomto kalendářním roce odjeli hráči „ modřanského válce“ na horkou půdu Lokomotivy Liberec. Samotný odjezd se jako vždy neobešel bez problémů a posádka vozu pilotovaná Horácem musela kromě obvyklého místa sběru hráčů na benzinové pumpě na Lihovaru, navštívit ještě neplánovaně „vyhlášenou“ restauraci s rychlým občerstvením na Černém mostě, kam se  ještě se zalepenýma očima připotácel zaspavší Peťa. Samotná cesta již proběhla v pořádku a do Liberce jsme přijeli dostatečně včas na to, abychom v místní samoobsluze mohli koupit tradiční flašku Becherovky a ještě před prvním zápasem se jí podívat na dno. A nyní již k samotným zápasům.

Po kvalitní rozcvičce jsme do prvního zápasu nastoupili s odhodláním poprat se o další bodový přísun v této sestavě: N – Bystro, B – Peťa, Zajoch, S – Vilík, Žum, U – Kudla a na liberu Kopáč. Ve čtverečku byli připraveni Kapi, Horác a Ondra. Úvod zápasu modřanskému týmu relativně vyšel a do koncovky prvního setu si přinesl mírný bodový náskok, který ovšem po sérii chyb neudržel a  set ztratil v poměru 21:25. Druhý set byl až do stavu 20:13 čistě v režii modřanského soukolí, ale potom se začaly dít neuvěřitelné věci. Chyba začala střídat chybu a paní „šedivka“ se rozhodla, že vydrží na modřanské polovině hřiště až do konce setu. Druhý set jsme ztratili v poměru 25:27 a posadili našeho soupeře z Liberce hodně vysoko na koně. Atmosféra v pauze mezi druhým a třetím setem byla na modřanské straně tak hustá, že by se dala krájet a nestyděl by se za ní ani Rákosníček. Do třetího setu jsme nastoupili v pozměněné sestavě a Kudla vyslal do hry Ondru se slovy „běž s tím něco udělat“. Bohužel se nám s vývojem zápasu nepovedlo udělat vůbec nic a do úvodního technické time outu jsme odcházeli se značnou ztrátou. I přes následné mírné zlepšení a postupné umazávání bodové ztráty jsme ztratili třetí set 23:25 a poprvé v sezoně jsme ze zápasu odcházeli poraženi po výsledku 0:3.

Pauzu mezi zápasy jsme vyplnili návštěvou místního restauračního zařízení a při doplňování ztracených kalorií jsme se domluvili, že dopolední nepovedený zápas hodíme za hlavu a pokusíme si odpolední odvetu herně užít a získat zpět ztracené sebevědomí.

Do druhého zápasu jsme nastoupili v této sestavě: N – Bystro, B – Horác, Zajoch, S – Vilík, Kapi, U – Ondra a libero Kopáč. Hned od úvodu zápasu se hrál oboustranně pohledný volejbal, kdy se ani jednomu týmu nevedlo svému soupeři bodově odskočit. Koncovka setu ale patřila Modřanům, kdy se nám dařila obrana na síti úspěšně jsme dohrávali „bodové“ balony. Set jsme získali v poměru 25:22. Herní tempo se nám povedlo udržet i v druhém setu, kdy se nám dařilo téměř vše a set jsme získali výsledkem 25:17. Náš soupeř z Liberce reagoval na vývoj zápasu přesunutím jejich nejúdernějšího hráče Matošky z bloku na post univerzála a tato změna se ukázala v dalším průběhu zápasu jako zásadní. Útoky tohoto hráče ze sítě ani z doskoku nebyl modřanský tým schopen bránit a jeho výkon strhl i ostatní liberecké hráče. Třetí set pro sebe získal Liberec poměrně snadno  25:17. Průběh čtvrtého setu nemá cenu do stavu 11:19 v neprospěch Modřan ani komentovat. Potom se ale opět začaly dít věci. Na nepříznivý vývoj jsme reagovali střídáním a stále doufali v možnost bodovou ztrátu dohnat. Zásluhou „šňůry“ na servisu, kvalitní obrany a nebojácného útoku se nám povedl neskutečný obrat. Z následných 17 bodů jsme ve svůj prospěch získali 14, v setu zvítězili 25:22 a celkově vyhráli zápas 3:1.

Do tabulky jsme si připsali tedy další 3 body a do druhé poloviny soutěže vstoupíme ze 4. místa se ziskem 10ti výher a 9ti porážek. Další zápas odehrajeme 12. ledna 2013 na půdě vedoucího týmu z Jablonce.

Autor: Jan Bysterský (Bystro)